Podologia - Podologia - nowa metoda leczenia wrastających paznokci

MEDserwis.pl > Podologia >Podologia - nowa metoda leczenia wrastających paznokci

Podologia - nowa metoda leczenia wrastających paznokci

Do gabinetów podologicznych zgłaszają się nie tylko pacjenci dbający o regularną i prawidłową pielęgnację swoich stóp, ale także cierpiący z powodu zaburzeń i jednostek chorobowych w obrębie tych tkanek.

Jednym z częstszych przypadków w pracy podologa są zmiany patologiczne w obrębie płytek paznokciowych. Są one wielokrotnie przyczyną problemów o charakterze estetycznym. Jednak zespół chorobowy zwany paznokciem wrastającym jest chorobą, która najbardziej poza względami estetycznymi, daje dolegliwości bólowe. Zaburzenie to dotyczy przede wszystkim paznokci paluchów.

Podstawowymi kryteriami pozwalającymi rozpoznać wrastający paznokieć są: zaczerwienienie i bolesność wałów paznokciowych oraz obrzęk. Pierwszym objawem problemu jest ból wyczuwalny jedynie przy dotyku, który następnie zmienia się w ból ciągły. Stopniowe wrzynanie się paznokcia w otaczające delikatne tkanki skutkuje nasileniem zmian zapalnych. W kolejnym stadium może dochodzić do powstawania ziarniny zwanej „dzikim mięsem”. Taki nieleczony stan może w rezultacie doprowadzić do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych, a także reakcji zapalnej.

Za główne przyczyny wrastających paznokci uważa się: zaburzenia mikrokrążenia w tkankach kończyn dolnych, niewłaściwą pielęgnację płytek, urazy palucha, źle dopasowane obuwie, zmiany ortopedyczne, nadwagę oraz uwarunkowania genetyczne.

Podstawowym błędem pielęgnacyjnym jest zbyt krótkie lub zbyt głębokie obcinanie boczne paznokci, które pozostawia ostre lub postrzępione krawędzie. W efekcie boki płytki paznokciowej zaginają się ku dołowi i zaczynają wrastać. Ryzyko choroby zwiększa się po jednorazowych, mocnych urazach palucha, jak i długotrwałych, takich jak stały ucisk powodowany źle dopasowanym obuwiem. Pod wpływem takich urazów dochodzi do wybrzuszenia płytki i zagięcia jej brzegów. Wrastaniu paznokci sprzyjają także deformacje stóp takie jak: stopa koślawa, płaskostopie czy paluch koślawy (hallux). Kolejnym czynnikiem wywołującym jest nadwaga i może dotyczyć kobiet w ciąży. Obciążenie stóp powodowane dużą masa ciała wpływa na biomechanikę stopy i zmiany ustawienia palców, a w konsekwencji docisku dochodzi do wbijania płytek paznokciowych w wały, dając reakcję zapalną i wrastanie paznokcia. Przyczyny genetyczne wrastania paznokci to: zagięta, lub szeroka płytka paznokciowa, długie palce stóp i zaburzenia wzrostu paznokci.

Obecnie pacjenci cierpiący z powodu wrastającego paznokcia nie muszą poddawać się zabiegom chirurgicznym, które polegają na częściowym lub całkowitym usunięciu płytki. Gabinety podologiczne stosują metodę ortonyksji, czyli prostowania paznokcia. Opiera się ona na korekcie deformacji płytki paznokciowej poprzez klamrę. Stosowaniu klamry przyświecają dwa cele. Po pierwsze, paznokieć wraz z łożyskiem staną się bardziej płaskie. Po drugie, poprzez naprężenie klamry korekcyjnej zostaje odciążony wał paznokciowy i przez to zostaje usunięta przyczyna bólu.

To, co przede wszystkim wyróżnia klamrę Frasser’a spośród innych, to jej indywidualne wykonanie, w którym nacisk i naprężenie można dobrać konkretnie do problemu płytki. Klamra ta składa się z twardego sprężynującego drutu, który odpowiednio aktywizowany stopniowo podnosi wolne obrzeża paznokcia, ukryte w wale paznokciowym. Prawidłowo przyciętą i dogiętą klamrę umocowuje się i aktywuje na paznokciu. Klamra Frasser’a pracuje na zasadzie dźwigni, której siły oddziaływują tylko na krawędzie paznokcia podciągając je ku górze. Ostatnim etapem podczas zabiegu założenia klamry Frasser’a jest zastosowanie tamponady, czyli miękkiego opatrunku mającego na celu poszerzenie przestrzeni między płytką a wałem paznokciowym. Umożliwia on zmniejszenie ucisku i stanu zapalnego. Opatrunek nasączony jest substancjami odkażającymi. Całkowity czas trwania jednej serii leczenia wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Zabieg założenia klamry Fraser’a jest metodą bezinwazyjną, a jego skuteczność sprawdza się w 95% przypadków. Należy jednak pamiętać, aby oddać się pod opiekę wykwalifikowanego i doświadczonego podologa.

Katarzyna Forczak
Kosmetolog o specjalności podologia


zobacz więcej

 

 

medserwis.pl Telewolt Sp. z o.o. 00-671 W-wa, ul. Koszykowa 70 lok.2, tel.: 601 410 411, e-mail: medserwis@medserwis.pl
Array ( [t] => 14 [id_t] => 8975 [cc_f] => 798 )